Wielka mi pani magister: Mobbing wśród pielęgniarek jest codziennością

autor: Karolina Nowakowska

Pielęgniarki coraz częściej padają ofiarami mobbingu. Ale rzadko chcą o tym opowiadać. Wolą zacisnąć zęby, a być może uda się przeczekać najgorsze.

Więcej:  http://serwisy.gazetaprawna.pl

Nowy zawód w szpitalach. Pielęgniarki chcą podwyżek, dostaną asystentów

Nikola Bochyńska

Brak rąk do pracy, przepracowanie, niskie wynagrodzenie i brak poszanowania zawodu - to początek długiej listy bolączek pielęgniarek i położnych. Problem mają rozwiązać asystenci opieki. Pytanie: kto będzie chciał pracować za pensję niższą niż mają siostry?

Więcej: https://www.money.pl

Pielęgniarki też mają powód do protestu

Pielęgniarki i położne czują się skrzywdzone. Chodzi o ustawę o najniższym wynagrodzeniu pracowników medycznych. - „Polski parlament zabrał pielęgniarkom to, co dał im minister Zembala” - powiedziała w radiowym wywiadzie Longina Kaczmarska, wiceprzewodnicząca OZZPiP.

Więcej: http://www.medexpress.pl

Longina Kaczmarska: Rezydent i pielęgniarka powinni mieć ten sam poziom wynagrodzenia

"Być może dojdzie do tego. To zależy od strony rządowej" - mówi w Popołudniowej rozmowie w RMF FM wiceprzewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych Longina Kaczmarska, pytana o to, czy dojdzie do ogólnopolskiego strajku w służbie zdrowia. Czy pielęgniarki mają powód, by protestować? Gość Marcina Zaborskiego stwierdza, że "pielęgniarki i położne zostały skrzywdzone ustawą o najniższym wynagrodzeniu pracowników medycznych". "Parlament polski zabrał pielęgniarkom to, co dał im minister Zembala" – mówi Kaczmarska. "Pielęgniarki są przeciążone, są zmęczone” – podkreśla.

Więcej: http://www.rmf24.pl/

Pielęgniarki przeciw jednoosobowym dyżurom

Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych zajęła stanowisko w sprawie pełnienia przez pielęgniarki i położne jednoosobowych dyżurów w zakładach leczniczych. Skierowały w tej sprawie pismo do Ministerstwa Zdrowia, rzecznika praw pacjenta, rzecznika praw dziecka, rzecznika praw obywatelskich oraz konsultantów krajowych ds. pielęgniarstwa i położnictwa.

Więcej: http://www.medexpress.pl/

Młodzi lekarze będą musieli odpracowywać studia medyczne w Polsce?

Jak zmusić młodych lekarzy do tego, by zamiast wyjeżdżać za granicę i zarabiać spore pieniądze na Zachodzie zostać w kraju i uzupełniać braki kadrowe w polskich szpitalach. Ministerstwo Rozwoju chce, by początkujący medycy mieli obowiązek podejmowania pracy w krajowych placówkach medycznych. Koniec z masową emigracją służby zdrowia?

 

Więcej: http://zdrowie.radiozet.pl

Możemy wkrótce stracić wiele pielęgniarek


Kiedy prof. Piotr Kuna, dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego nr 1 im. N. Barlickiego w Łodzi, zaalarmował, że wraz z powrotem wcześniejszych emerytur co piąta pracująca u niego pielęgniarka przejdzie na emeryturę, w sieci zawrzało.
Więcej: http://biznes.interia.pl

NFZ opublikował listę 30 szpitali, które znajdą się w sieci

Kilkanaście minute temu na stronach internetowych Kujawsko-Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Bydgoszczy opublikowana została lista szpitali, które od 1 października 2017 roku znajdą się w sieci i będą finansowane przez NFZ.

Więcej: http://www.expressbydgoski.pl

Ustawa o sieci szpitali weszła w życie

W czwartek weszła w życie ustawa, na mocy której utworzona zostanie tzw. sieć szpitali. Pierwsze wykazy placówek zakwalifikowanych do sieci będą ogłaszane do 27 czerwca br., a obowiązywać będą od 1 października.

Więcej: http://fakty.interia.pl/polska

Szczurek-Żelazko o normach zatrudnienia pielęgniarek

Źródło: Marta Koblańska i Krystian Lurka/Menedżer Zdrowia

Wiceminister w rozmowie z "Menedżerem" odpowiedziała na pytania, iloma pacjentami powinna zajmować się pielęgniarka. Szczurek-Żelazko powiedziała również, kiedy uzyskanie kontraktu przez placówkę będzie uzależnione od wykazania odpowiedniej liczby pielęgniarek na oddziale.

Więcej: https://www.termedia.pl

Radziwiłł: musimy pracować nad prestiżem zawodów pielęgniarki i położnej

Autor: PAP/Rynek Zdrowia  

Musimy pracować nad prestiżem zawodów pielęgniarki i położnej – mówił w poniedziałek (27 marca) minister zdrowia Konstanty Radziwiłł, który uczestniczył w debacie o problemach pielęgniarstwa i położnictwa. Wskazał, że należy rozmawiać m.in. o ich kształceniu i normach zatrudnienia.

Więcej: http://www.rynekzdrowia.pl

Średnia wieku pielęgniarek to prawie 51 lat

Autor: PAP/Rynek Zdrowia 

Za trzy lata liczba pielęgniarek spadnie w naszym kraju o ponad 4 tysiące, a do roku 2035 - aż o ponad 16,5 tysiąca - informuje "Nasz Dziennik".

Więcej: http://www.rynekzdrowia.pl

Pielęgniarki już padają. Pracują ponad normy, zagraża to zdrowiu i życiu pacjentów

Pielęgniarstwo jest w agonii – ostrzega Elżbieta Wrona. Założycielka Stowarzyszenia Pielęgniarek i Położnych Kontraktowych ostrzega, że przez różnice w zatrudnieniu na umowę cywilnoprawną i etat problem będzie coraz gorzej w służbie zdrowia.

Więcej:  http://innpoland.pl

Przerwy i dyżur: Zobacz, co wlicza się do czasu pracy

 Agnieszka Brzostek

Do czasu pracy wlicza się nie tylko okres faktycznie wykonywanej pracy, ale również przysługujące zatrudnionemu przerwy w pracy, zwolnienia na badania lekarskie czy szkolenia bhp.

Więcej:  http://serwisy.gazetaprawna.pl

Komu przysługuje zwolnienie lekarskie na chore dziecko

Agnieszka Brzostek

Rodzice mogą skorzystać nawet z 60 dni zwolnienia lekarskiego na chore dziecko.

Więcej:  http://serwisy.gazetaprawna.pl

Podatki 2017. Nie zapomnij o tych ulgach

Zbliża się czas rozliczenia z fiskusem. Z corocznym obowiązkiem wypełnienia deklaracji podatkowej PIT-37 zmierzą się miliony Polaków. Warto przy tym pamiętać o przysługujących ulgach podatkowych, które obniżą uzyskany dochód lub wysokość podatku. 

Więcej: http://finanse.wp.pl

Emerytura może być wyższa. Zobacz, jak się o to postarać

Monika Branicka

Rok 2017 ma być przełomowy dla polskich emerytów. Obniżony wiek emerytalny, nowe zasady waloryzacji i podwyżki. To jednak nie wszystko. Niektórzy mogą też liczyć na wyższe świadczenia m.in. z racji zmian, które weszły w życie jeszcze w 2015 roku. Wystarczy, że w uzasadnionych przypadkach złożą do ZUS-u wniosek o ponowne przeliczenie emerytury. Przypominamy, kiedy warto o tym pomyśleć.

Więcej: http://www.money.pl

Emerytury z KRUS od marca w górę. Skorzysta prawie każdy

Tomasz Sąsiada

Co najmniej tysiąc złotych brutto - tyle od marca będą wynosić najniższe emerytury i renty rodzinne dla ubezpieczonych w KRUS-ie. Obecnie podstawowa emerytura rolnicza wynosi 882 złote. Szef Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego Adam Sekściński wylicza, że po wprowadzeniu tego rozwiązania najniższe świadczenie wyniesie połowę płacy minimalnej.

Więcej: http://finanse.wp.pl

Resort zdrowia: ratownictwo medyczne zostanie upaństwowione

Autor: PAP        

Upaństwowienie systemu ratownictwa medycznego, pozostawienie lekarzy w karetkach, trzyosobowe zespoły ratownictwa i koncentracja dyspozytorni - to niektóre rozwiązania, jakie resort zdrowia planuje wprowadzić w systemie ratownictwa.

Więcej:  http://praca.wnp.pl

Zobacz, jakie prawa ma pracownik na umowie zlecenie

autor: Agnieszka Brzostek

Zleceniobiorca nie ma ustawowego prawa do urlopu wypoczynkowego czy okresu wypowiedzenia. Odpowiednie zapisy muszą znaleźć się w umowie zlecenie.

Więcej:  http://serwisy.gazetaprawna.pl

Rząd jednak nie usunie lekarzy z karetek

autor: Aleksandra Kurowska

P lanowana przez resort zdrowia rewolucja w ratownictwie będzie mieć łagodniejszy przebieg, niż planowano. Wiceminister Marek Tombarkiewicz zdecydował, że część lekarzy będzie jak dotychczas jeździć w ambulansach. W projekcie skierowanym do konsultacji przewidywano, że zostaną całkowicie zastąpieni przez ratowników oraz pielęgniarki systemu od 2020 r. Skąd zmiana stanowiska?

Więcej:  http://serwisy.gazetaprawna.pl

Czy pracodawca może wysłać na urlop wypoczynkowy bez zgody pracownika

autor: Agnieszka Brzostek

Pracodawca nie ma prawa bez zgody pracownika wysłać go na urlop wypoczynkowy.

Więcej:  http://serwisy.gazetaprawna.pl

500+ a zeznanie podatkowe. Czy świadczenie trzeba rozliczyć w PIT?

Monika Branicka

Od kwietnia 2016 roku niektórzy rodzice otrzymują co miesiąc 500 zł na dziecko. Czy powinni wykazać kwoty świadczenia w zeznaniu podatkowym? Pieniądze z Programu 500+ zostały zwolnione z opodatkowania i nie wliczają się do dochodu rodziny. W związku z tym nie trzeba ich uwzględniać w rocznym rozliczeniu PIT.

Więcej:  http://www.money.pl

Co można wliczać do pensji minimalnej, a czego nie

W jej skład mogą wchodzić niektóre premie, nagrody i urlopy. Ale już nadgodziny i zasiłki nie. Początek roku okazał się przełomowy. Bo oprócz istotnej podwyżki najniższego wynagrodzenia dla osób na etatach do 2000 zł brutto miesięcznie, zadbano i o interes pracujących na podstawie umów-zleceń i samozatrudnionych (pod warunkiem że nie zatrudniają innych osób), wyznaczając dla nich minimalną stawkę godzinową na 13 zł brutto.

Więcej: http://praca.gazetaprawna.pl

Kolejny Szpital Trafia W Prywatne Ręce

Więcej: http://www.trybuna.info

Związki kontra dzierżawa

Więcej: http://plus.pomorska.pl

Mają podjąć decyzję na 30 lat, a nie znają jej szczegółów

Więcej: http://www.pomorska.pl

Pierwsze rozmowy w tzw. "operatorem" a stroną społeczną za nami , a wraz z nimi pierwsze oceny i refleksje.

20 kwietnia 2016r. w siedzibie Starostwa Powiatowego w Mogilnie odbyły się pierwsze rozmowy z wyłonionym w przez Starostwo potencjalnym operatorem mogileńskiego SP ZOZ. Niezwłocznie po podpisaniu zaprezentujemy protokół z pierwszego spotkania i zamieścimy do niego stosowny komentarz. Jestem przekonany że jesteśmy dobrze przygotowani do rozmów i oczekujemy od władz wypełnienia deklaracji składanych podczas Rady Powiatu Mogileńskiego. Jednocześnie dziękujemy drugiej stronie za przebieg spotkania bo on pozwolił nam na właściwą ocenę intencji pracodawcy tak obecnego jak i potencjalnie przyszłego Emotikon frown

 

Pozdrawiam Jacek Siekierski - Przewodniczący KM WZZ Sierpień 80 w Bydgoszczy

 

Minister Radziwiłł: zmienię system ochrony zdrowia w służbę zdrowia

Więcej:  http://www.rynekzdrowia.pl

Mogilno: mniej chętnych na prowadzenie szpitala

Więcej:  http://www.rynekzdrowia.pl

"DGP": Dramatyczny obraz polskiej służby zdrowia

 Więcej na: http://fakty.interia.pl/

Stańmy w obronie pielęgniarek, bo wkrótce wszyscy odczujemy ich brak

Nie wiadomo, do ilu zaniedbań przy chorych dochodzi z powodu oszczędzania na etatach dla pielęgniarek. Dla ilu chorych kończą się one dramatycznymi powikłaniami? Wiadomo za to, że chorzy powinni bronić pielęgniarek we własnym interesie.

Więcej: http://katowice.gazeta.pl

Od dziś wstępne badania lekarskie dla pracowników na nowych zasadach

Z początkiem kwietnia zmieniają się zasady wstępnych badań lekarskich. "Przepisy wprowadzają kolejny wyjątek od obowiązku przeprowadzania wstępnych badań lekarskich. Pracownicy, którzy dostarczą nowemu pracodawcy ważne orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku, a ten uzna, że warunki wskazane w orzeczeniu odpowiadają tym na nowym stanowisku, nie będą musieli podlegać wstępnym badaniom lekarskim" – tłumaczy ekspert prawa pracy z kancelarii Wierzbowski Eversheds Paweł Lasota.

Więcej: http://biznes.onet.pl